Svojí zprávu evropští účetní sice zveřejní až v úterý, ale již dnes se jejich šéf Huber Weber objevil v rozpočtovém výboru Evropského parlamentu. "Současná situace je způsobena nedostatky ve vnitřní kontrole, i když částečně na ní nesou vinu i jednotlivé členské státy," uvedl.
Komise se s účetními pře hned v několika otázkách. Hlavní neshody panují kolem vracení nevyužitých dotací. Účetní dvůr tvrdí, že EU v roce 2005 získala zpět jen zlomek z nevyužitých dotací, konkrétně 90 milionů eur. Místopředseda EU Sim Kallas, který má na starosti i zneužívání dotací a nejrůznější podvody, ale tvrdí, že unie zpět získala více než dvě miliardy eur. Kvůli účetní metodice je však peníze možné započítat až do dalšího roku.
"To je jako když ztratíte peněženku, kde máte velký obnos, dostanete jí zpátky, ale pořád si myslíte, že je to katastrofa. To je právě ten problém, na kterém se nemůžeme shodnout s Účetním dvorem," uvedl Kallas.
Pro obyčejné Evropany zdánlivě malicherný spor má dalekosáhlé důsledky pro pověst EK. Po každém zveřejnění zprávy Účetního dvoru se totiž ocitne ve stínu podezření z korupce a plýtvání penězi. Odpovědnost však dopadá i na vlády členských států EU, které utrácí asi 75 procent evropského rozpočtu. Účetní kritizují, že nejsou schopny EK dodat informace, ze kterých by bylo jasné, jak s přidělenými finančními prostředky zachází.