BIS: Podnikatelské skupiny ovlivňují státní zaměstnance

24.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. října (ČTK) - Některé podnikatelské skupiny se snaží proniknout do státní správy a ovlivňovat ji. Upozorňuje na to ve své výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Jako příklad takového počínání BIS v materiálu uvádí metody skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

Podnikatelské skupiny se podle BIS pokoušejí ovlivňovat státní zaměstnance a pronikají do úřadů a institucí, kde si budují osobní vazby. BIS loni zaznamenala několik případů, kdy úředníci například vynášeli z úřadů citlivé informace nebo upravovali na zakázku úřední dokumenty. Služba zároveň uvádí, že někteří státní úředníci tlaku různých skupin podléhají a nelze vyloučit, že část z nich úplatky aktivně vyžaduje.

"Lze konstatovat, že aktivity uvedené skupiny (kolem Tomáše Pitra) dlouhodobě směřovaly k ovládnutí a oddlužení společnosti Setuza na úkor státu," píše se v materiálu. Pitr si prý proto cíleně budoval kontakty na státní úředníky. Především podle BIS ale využil selhání bývalých představitelů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) spadajícího pod ministerstvo zemědělství. S fondem totiž Pitr uzavřel opční smlouvu na prodej Setuzy a loni pak PGRLF musel její akcie prodat Pitrově firmě Český olej.

BIS prý proto varovala státní instituce a podařilo se jí "alespoň zmírnit nevýhodné postavení státu," konstatuje zpráva. Kromě jiného prý také zabránila tomu, aby vláda rozhodovala na základě zmanipulovaných materiálů.

Loni BIS podle zprávy opět zaznamenala trend nastoupený již v předchozích letech, kdy skutečný zájemce o privatizovanou firmu využívá k prosazení svých zájmů nastrčenou třetí společnost. Další metodou je tajná dohoda několika firem, které vyvolají "konkurenční boj", a manipulují tak průběh privatizace.

Zaznamenala i některé spory mezi podnikatelskými skupinami. Důsledkem jednoho z nich je podle BIS například účelová mediální kampaň kolem privatizace Unipetrolu, prodaného polskému koncernu PKN Orlen. Cílem kampaně bylo zvrátit výsledky privatizace ve prospěch soukromé firmy.

BIS také získala informace, že někteří podnikatelé působící v zemědělství a chemii se snaží ovlivnit znění strategických materiálů týkajících se budoucí výroby a distribuce biopaliv. Služba prý proto varovala příslušné instituce před nebezpečím zneužití státní podpory na výrobu této látky, která se má v budoucnu přidávat do benzinu.

Dalším nebezpečím pro ekonomiku je podle služby možné ovlivňování znění nových zákonů ze strany finančních a podnikatelských skupin. Ty si najímají lobbisty a PR agentury, jejichž akce při prosazování zájmů klientů se prý ale již nebezpečně často blíží korupci a ovlivňování. Agentury se snaží například získat informace o soukromí lidí s rozhodující pravomocí a organizují kampaně ovlivňující veřejné mínění ve prospěch nebo neprospěch určitých skupin.

V hledáčku zájmu služby se loni ocitl také systém čerpání peněz z fondů EU, zejména z jejich strukturálních fondů. BIS tak prý zjistila, že některé soukromé firmy se snaží ovlivňovat výběr projektů ucházejících se o peníze z fondů. "Nelze vyloučit, že v některých případech se na ovlivňování podílejí i osoby, které jsou zodpovědné za správu státního majetku," uvádí BIS.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK