Ministerstvo vnitra oznámilo, že bude své rozhodnutí pravidelně každý rok přezkoumávat. Prozatím povolí vstup 20.000 nekvalifikovaných Bulharů a Rumunů do potravinářského průmyslu. Jiní budou muset prokázat, že nezabírají místo domácím zaměstnancům.
Britské rozhodnutí neomezuje volný pohyb osob, ani nemění nynější situaci, podle níž mohou i Bulhaři a Rumuni svobodně zakládat v Británii firmy a živnosti. Kritici vládního rozhodnutí proto tvrdí, že ve skutečnosti nic neomezuje, protože kdo bude chtít, bude moci pracovat.
Kromě toho podle kritiků opatření jen povede občany nejnovějších států unie, aby pracovali v Británii načerno.
V roce 2004 Londýn povolil jako jeden z mála, aby mohli občané tehdy přistupujících deseti zemí v Británii svobodně pracovat. Od té doby se k tomu přidaly i některé další státy.
Podle statistik nakonec našlo v Británii zaměstnání na 600.000 lidí ze středoevropských zemí, především z Polska, což je podstatně více, než se očekávalo. Statistiky ovšem nesledují, kolik z nich už z Británie odešlo, protože zaměstnanci se sice musejí registrovat, když poprvé získají v Británii práci, ale nemusejí úřadům sdělit, že se vracejí nebo odcházejí pracovat jinam.