Nemocnice jsou proti zákoníku práce, chtějí odklad kvůli přesčasům

24.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 24. října (ČTK) - Českým nemocnicím i jejich personálu a pacientům by mohl ublížit nový zákoník práce. Norma by měla platit od ledna 2007. Umožňuje například, aby odborové organizace zakázaly práci přesčas. Pro nemocnice to bude znamenat další pracovníky a navýšení nákladů, řekl ČTK po jednání zdravotnické komise Asociace krajů na veletrhu HospiMedica jihomoravský radní Ladislav Adamec. Vláda ODS teď navrhuje roční odklad zákoníku.

Výhrady má i Asociace nemocnic ČR. Nyní lékař v nemocnici dostává více, když pracuje, než když takzvaně čeká na práci, za což má poloviční odměnu. Nová norma už čekání na práci nezná. Nemocnice dosud dělením hodin na ty, kdy lékař pracuje a kdy čeká, opticky snižovaly počty přesčasů tak, aby se blížily povolenému limitu. Zákoník práce omezuje možnosti přesčasové práce, soudí někteří odborníci.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta ještě před červnovými volbami. Topolánkův kabinet se naopak snaží jeho platnost posunout. Nemocnice by to přivítaly, v mezičase by normu rády upravily. "Jinak by se to mohlo obrátit proti lékařům, sestrám i pacientům," míní Adamec. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí je nutné novelizovat asi 60 bodů.

Kritici soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak jeho zastánci míní, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Proti odkladu jsou naopak odbory. Českomoravská konfederace odborových svazů proto plánuje protesty. Demonstrace v blízkosti Úřadu vlády by se měla uskutečnit během několika týdnů.

Zákoníkem práce se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů. Nedostatky v novém zákoníku práce nejsou podle představitelů ČSSD podstatné. Vláda Mirka Topolánka chce odložením platnosti normy vyvolat chaos, zajistit její zrušení a omezit práva zaměstnanců a jejich zástupců, tvrdí stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK