Pořádání řady akcí před Strakovou akademií, a to od 27. října do konce roku, ale již magistrátu ohlásil Jiří Jehlička. Předák svazu KOVO Josef Středula uvedl, že se proti této "obstrukci a omezení svobody projevu" odbory postaví. Jehlička Středulův výrok chápe jako zastrašování a kvůli odborářské demonstraci podal trestní oznámení.
Přesto se odbory prostranství před Strakovou akademií vzdát nechtějí. "Prověřují se nyní možnosti vhodného prostoru před sídlem Úřadu vlády. Naši experti byli na magistrátu a zvažují, jak vhodný prostor najít," uvedla Kašparová. Odboráři podle ní o jiném místě nerozhodovali. Před Úřadem vlády počítají s účastí asi 5000 lidí.
Krizový štáb dnes zvažoval i případné akce, které by ČMKOS podnikla ještě před listopadovou demonstrací. Konala by se tehdy, pokud by vláda chtěla ustanovení o odkladu zákoníku připojit k jiné normě. Sněmovna by ho pak schvalovala v tomto zákoně, ne v samostatné novele. "Máme signály, že se tato varianta připravuje," řekla Kašparová.
Odstupující ministr práce Petr Nečas (ODS) dnes řekl, že v novém zákoníku by bylo třeba napravit 78 chyb. "Návrh změn má 22 stran. Není to dílčí novela a maličké opravičky," uvedl. Podle něj záleží na odpovědnosti politiků, zda nechají "takto zpackaný zákon" od ledna platit. Dodal, že roční odklad má sloužit k odstranění chyb. Podle odborů má ale vést ke zrušení kodexu. Stejný názor má i bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD). Nečas tvrdí, že ani vláda, ani on zákoník rušit nechtějí. "Respektujeme, že je tu samostatný kodex. Je to tu tradice a zvyklost," uvedl.
Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty i přes veto prezidenta. Kritici kodexu soudí, že snižuje konkurenceschopnost firem a zvyšuje jejich náklady. Poškodí tak lidi, kteří práci marně shánějí. Zastánci naopak míní, že je to moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost a zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.
Odboráři na podporu zákoníku práce demonstrovali v Praze i loni v listopadu. Tehdy se na Palachově náměstí sešlo 25.000 lidí.