"Součástí rozhodnutí vlády je i usnesení, že přijetím tohoto scénáře není stanoven termín zavedení eura v ČR," uvedl Tlustý. Česko dosud nestanovilo termín, kdy euro přijme. Země musí v systému ERM II setrvat minimálně dva roky a tímto rozhodnutím tak není příliš reálné, že ČR přijme euro v roce 2010.
"ČR se může vrátit k termínu přijetí eura ve chvíli, kdy bude zahájena reforma veřejných financí," uvedl Tlustý. Termín pro stanovení nové strategie přijetí eura je červenec příštího roku, dodal premiér Mirek Topolánek.
Vedle dlouhodobých rizik, jako je stav veřejných financí, komplikuje cestu k jednotné evropské měně podle Tlustého i nové riziko, kterým je rostoucí míra inflace. "Riziko vyšší inflace ohrožuje například i růst spotřebních daní v příštím roce," uvedl.
Schválený scénář přijetí je podle národní koordinační skupiny nejméně nákladný, zaručuje větší právní jistotu a průhlednost takového kroku.
Scénář je důležitý pro přípravu Národního plánu zavedení eura, který stanoví podrobná pravidla přijetí evropské měny a dá návod státním institucím, podnikům i občanům, jak se mají na přechod připravit. Plán má být vypracován během října a vláda by jej měla schválit do konce roku.
Při jednorázovém přechodu na euro odpadá riziko krátkodobých a přechodných úprav, které by komplikovaly zavádění nové měny nejprve pro bezhotovostní platby a později pro používání eura v hotovosti. Takový scénář si zvolily i ostatní země, které přechod na euro chystají.
Korunu bude možné po omezenou dobu použít i po zavedení eura, ale pouze ve stanoveném období po dobu maximálně měsíce. Obchodníci již ale budou muset vracet pouze eura, a česká koruna tak bude postupně mizet z oběhu.