Výhrady k rozpočtu mají sociální demokraté. Nelíbí se jim především to, že vláda chce do příjmové stránky rozpočtu zahrnout 31 miliardy korun z privatizace energetické společnosti ČEZ. Sociální demokraté již dříve naznačili, že by byli ochotni rozpočet v prvním čtení podpořit, o privatizaci by pak ale vláda s nimi měla jednat. Konečné stanovisko, jak se ČSSD postaví ke státním financí, zatím sociální demokraté nesdělili.
Ministr financí Vlastimil Tlustý uvedl, že když vláda Mirka Topolánka (ODS) převzala od svých předchůdců návrh státního rozpočtu, nebyly pokryty konkrétními příjmy investiční akce fondu dopravní infrastruktury. Šlo podle něj zejména o výstavbu dálnic a odstraňování ekologických škod. "To je důvod, proč vláda před zahájením jednání o státním rozpočtu rozhodla o záměru odprodat malou část nad svou majoritou ve společnosti ČEZ s cílem získat výnos 31 miliard korun," řekl.
Těžiště rozpočtové debaty se zatím pohybuje u problematiky mandatorních výdajů státu. Bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek upozornil na to, že podíl mandatorních výdajů v rozpočtu ubírá každý rok větší a větší část rozpočtových příjmů. "Kdo s argumenty sociálními odkládá strukturu transferů sociálního charakteru, chová se vlastně dramaticky asociálně, protože tím přispívá k vytvoření budoucí situace, kdy v dluhové pasti není pomoc pro ty nejslabší a nejchudší," prohlásil Kalousek.
Deficit rozpočtu na příští rok je naplánován na 91,3 miliardy korun při příjmech 949,5 miliardy a výdajích 1,0408 bilionu korun. O konečné podobě rozpočtu bude sněmovna v tzv. třetím čtení hlasovat až koncem roku.