"Je pravda, že pan Bergen zmínil možnost arbitráže. Já jsem mu na to řekl, že to nepovažuji za vhodné řešení vzájemných sporů a že bychom se měli pokusit najít nějaké jiné," cituje deník ministra financí. Mluvčí ČSOB Milan Tománek deníku informace nepotvrdil.
Vzájemné spory mezi ČSOB a státem se podle listu vyhrotily během posledních šesti týdnů, kdy se ministrův tým pokouší vyjednat mírové řešení miliardových sporů, které se točí kolem pádu IPB v roce 2000.
Ministerstvo vedle sporu s ČSOB jedná také s bývalým investorem IPB, japonskou Nomurou, která po státu v arbitráži požaduje 40 miliard korun. "Celé vyjednávání o trojstranné dohodě se zaseklo na tom, že ČSOB si nárokuje na státu - potažmo na České národní bance a České konsolidační agentuře - další stamiliony související s převzetím IPB," napsala MfD.
ČSOB přitom argumentuje uzavřenými smlouvami o státních garancích. To však státní úřady odmítají s tím, že současné nároky banky jsou naprosto nepodložené a uzavřené smlouvy se na ně nevztahují.
Tlustý nároky KBC údajně odmítl a pověřil ministerské vyjednavače, aby se kromě dohody všech tří stran pokusili i o separátní dohodu s Nomurou.
IPB vznikla v roce 1990 jako malá banka s jedinou pobočkou. Během devadesátých let se ale rychle rozrostla a dostala se mezi čtyři největší finanční ústavy v ČR. ČNB na ni uvalila nucenou správu 19. června 2000 a o tři dny později koupila peněžní ústav ČSOB. Její zástupci pak podali na bývalý management IPB desítku trestních oznámení.