Firmy musí do sedmi dnů od doručení výzvy odpovědět. Soud také chce, aby sdělily, jak je rozhodnutí antimonopolního úřadu poškodilo a jak by se jich dotklo zrušení tohoto verdiktu.
Jedinými účastníky řízení zůstávají Lesy ČR, které žalobu podaly, a ÚOHS, respektive jeho předseda, v roli obžalovaného. Osoby zúčastněné na řízení mohou kromě písemných vyjádření také nahlížet do spisu, soud je vyrozumí o nařízeném jednání, kde mohou požádat o slovo. Navíc dostanou i rozsudek. Šedesátka firem tak může mít stejné možnosti jako společnost CE Wood, na jejíž podnět se začal ÚOHS případem zabývat. Společnost při loňském výběrovém řízení v prvním kole neuspěla, následného druhého se nezúčastnila.
LČR patří asi polovina lesů v zemi. Loni firma vytvořila při tržbách 6,2 miliardy korun zisk 418 milionů korun. Antimonopolní úřad letos rozhodl, že se podnik při zadávání prací musí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Smluvní vztahy, které se zákonem neřídily, ale ÚOHS nezrušil. V platnosti tak zůstaly loňské smlouvy na práce za několik miliard korun.
LČR vyhlásily začátkem října jednoroční tendry na práce v lesích. Předpokládaná hodnota celé zakázky činí 6,08 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty a týká se téměř všech ploch státních lesů. Během příštího roku by firma měla vyhlásit takzvané střednědobé tendry nejméně na tři roky.