ILO: Nezaměstnanost mládeže je ve světě na vzestupu

30.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ženeva 30. října (ČTK) - Nezaměstnanost mezi mladými od 15 do 24 let v posledních deseti letech rostla a s nárůstem globální populace se zřejmě bude dále zvyšovat. Míra nezaměstnanosti v této skupině loni vzrostla na 13,5 procenta ze 12,3 procenta v roce 1995, zatímco průměr u lidí starších 24 let činil jen 4,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO).

Mladí lidé tak podle zprávy Globální trendy zaměstnanosti u mládeže tvoří plných 44 procent celkového světového počtu nezaměstnaných. Na počtu lidí v produktivním věku se přitom mladí podílejí jen 25 procenty.

"Navzdory zvýšenému hospodářskému růstu nejsou ekonomiky schopny vytvořit dostatek slušných a produktivních pracovních míst, což zvláště tvrdě dopadá na mladé," uvádí zpráva agentury OSN. Její autoři podotýkají, že vlády v této situaci musejí vydávat více peněz na boj se zločinem a drogovou závislostí. Navíc více než pětina zaměstnaných mladých vydělává méně než dva dolary (45 korun) na den.

Z geografického hlediska je nezaměstnanost mládeže zdaleka nejvyšší v politicky výbušném regionu Blízkého východu a severní Afriky, kde její míra činí 25,7 procenta. Následuje střední a východní Evropa včetně Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska, kde je mezi mládeží 19,9 procenta nezaměstnaných. Je to dokonce více než v subsaharské Africe, kde podíl činí 18,1 procenta.

Ve vyspělých ekonomikách byla loni nezaměstnanost u mládeže 13,1 procenta. Nejnižší byla v Asii - v její jižní části včetně Indie to bylo méně než deset procent a v Číně činila jen 7,8 procenta.

ILO zjistila že globální velikost pracovní síly mládeže, to znamená součet zaměstnaných a nezaměstnaných lidí v příslušném věku, vzrostla za posledních deset let o 5,2 procenta na 633 milionů. V dalších deseti letech by se tempo přírůstku mělo zpomalit na 24 milionů, tedy téměř čtyři procenta. Celkový počet lidí mezi 15 a 24 lety dosahuje 1,1 miliardy lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK