"To hlavně znamená, že i pro ně bude platit dvouměsíční výpovědní doba, přičemž zaměstnavatel bude moci dát zaměstnanci výpověď jen z některých zákonem vyjmenovaných důvodů," píše Profit. Zaměstnanci navíc získají nárok na odstupné a řadu dalších výdobytků, dosud určených jen pro hlavní pracovní poměry.
Původní zákoník stanovoval pro vedlejší pracovní poměry proti obecné úpravě řadu podstatných odchylek. "Vedlejší pracovní poměr nyní mohou zaměstnavatel i zaměstnanec rozvázat z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba činí 15 dnů a začíná už dnem, v němž byla výpověď doručena," připomíná týdeník současnou praxi.
Dále není omezeno sjednávání pracovního poměru na dobu určitou, neexistovala ani nabídková povinnost jiného zaměstnání. Na vedlejší poměry se nevztahoval zákaz výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru pro některé zvláště chráněné skupiny zaměstnanců. Zaměstnanci nenáleží odstupné, jmenuje týdeník některé další rozdíly.
Přísnější pravidla začnou od 1. ledna 2007 automaticky platit i pro nynější vedlejší poměry, uzavřené ještě před účinností nového zákoníku, dodává Profit. Vláda ODS se ale nyní snaží účinnost nového zákoníku o rok odložit.