Bulharsko vybralo pro jadernou elektrárnu Rusy, Češi neuspěli

30.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sofia 30. října (ČTK) - Generálním dodavatelem dostavby bulharské jaderné elektrárny v Belene bude ruský podnik Atomstrojexport. České konsorcium v čele se Škodou JS tak odchází ze soutěže o kontrakt za téměř čtyři miliardy eur (až 112 miliard Kč) poraženo. Oznámil to bulharský státní energetický podnik NETC, který tendr na stavbu zařízení o výkonu 2000 megawattů vypsal.

"Představenstvo NETC na dnešním zasedání vybralo pro stavbu dvou tisícimegawattových bloků v Belene Atomstrojexport," uvedl NETC podle agentury Reuters. Bloky s reaktory typu B466 budou mít životnost 60 let, což by mělo být přijatelné pro Evropskou unii, dodal podnik. Podrobnější informace NETC oznámí až na úterní tiskové konferenci.

Bulharsko začalo stavět elektrárnu v Belene v 80. letech, ale země projekt zastavila kvůli obavám o životní prostředí a pro nedostatek peněz. Z té doby je zde jeden reaktor, který vyrobila a udržuje právě Škoda JS. Bulharská média však s odkazem na vládní zdroje uváděla, že Sofia dává přednost Atomstrojexportu. Rusko podle analytiků svůj podnik protlačuje s pomocí své pozice hlavního bulharského dodavatele zemního plynu.

Partnerem Atomstrojexportu je Framatome, což je společný podnik francouzské společnosti Areva a německého koncernu Siemens. České konsorcium na projektu spolupracovalo s německou společností Hochtief a s americkým Westinghousem, který koupila japonská Toshiba. Kontrakt by zajistil práci 15 českým firmám s několika tisíci lidmi.

Na dostavbě Belene by v každém případě vydělal ruský plynárenský kolos Gazprom, který má podíly v obou skupinách, jež o zakázku soutěžily. Vítězný Atomstrojexport je Gazpromem vlastněn ze 49 procent, zatímco Škodu JS vlastní Gazpromem kontrolovaná firma OMZ.

Bulharsko buduje nový jaderný reaktor v Belene na Dunaji, aby zůstalo na Balkáně největším vývozcem elektřiny. Země musí kvůli nadcházejícímu vstupu do Evropské unie do konce roku zavřít dva reaktory v Kozloduji po 440 megawattech.

Vláda rozhodla, že si v projektu Belene nechá nejméně 51 procent a že o vlastnictví a provozovateli elektrárny rozhodne, až po výběru dodavatele. Zájem o investice do elektrárny a její provoz zatím projevil Gazprom, italský Enel a český ČEZ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK