"Na zvýšení úspěšnosti se výrazně podílí především kolkování," cituje deník tiskového mluvčího Generálního ředitelství cen Jiřího Bartáka. Vedle účinnosti nového zákona ale podle Bartáka k nárůstu zabaveného alkoholu přispěly i větší zkušenosti celníků a efektivnější spolupráce s policií a dalšími úřady.
Kolkování alkoholu se tak státu z dlouhodobého hlediska podle LN výrazně vyplácí. Zatímco v roce 2004 vybraly úřady za leden až září na spotřebních daních z alkoholu asi 2,2 miliardy korun, loni to byl již bezmála dvojnásobek. Další nárůst nastal v letošním roce, kdy celníci na daních z lihu vybrali přes 4,8 miliardy korun, což je o 600 milionů korun více než v loňském roce, píšou.
Kolkování alkoholu prosadila vláda koncem roku 2004 ve snaze snížit miliardové daňové úniky z prodeje alkoholu na černém trhu. Od loňského července tak výrobci a dovozci museli kolkovat všechny lahve s alkoholem, které byly dodány do českých obchodů. Lhůta pro doprodej kořalek bez kolku v hospodách a restauracích vypršela koncem loňského roku. Od letošního ledna se potom na českém území lihoviny bez kolku vůbec nesmějí prodávat, připomíná deník.
Poznamenává přitom, že kolkování alkoholu bylo ovšem často kritizováno představiteli výrobců lihovin kvůli své nadbytečnosti a finanční nákladnosti. Prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner ale přesto připouští, že kolkování usnadnilo úřadům práci a pomohlo tak černou výrobu alkoholu omezit. "Českým výrobcům lihovin letos vzrostla produkce o 15 procent a je to především kvůli menšímu trhu s pašovaným nebo nelegálně páleným alkoholem," řekl Steiner Lidovým novinám.