Tzv. národní alokační plán (NAP) emisí kysličníku uhličitého, který měl být připraven již v červnu, je nezbytným předpokladem pro pokračování systému, kterým Evropská unie bojuje s globálním oteplováním. Podle národních alokačních plánů Evropská komise rozhodne, kolik CO2 mohou vybrané podniky v letech 2008 až 2012 vypustit. Pokud jim tento příděl nestačí, musejí na trhu koupit dodatečné povolenky k emisím CO2. Prodávat je naopak mohou podniky, kterým povolenky přebývají.
Nyní musí český NAP ještě projít veřejnou diskusí a vládou. "Věřím, že by náš plán mohl do Bruselu odejít ještě před Vánocemi," řekl HN Suchý. Země by se tak vyhnula sankcím za zpoždění, píšou Hospodářské noviny.
Trh s povolenkami je hlavním nástrojem, jímž chce EU splnit požadavky kjótského protokolu, tedy snížit produkci skleníkových plynů do roku 2012 ve srovnání s rokem 1990 o osm procent. České podniky mají v období let 2005 až 2007 k dispozici povolenky na 97,6 milionu tun ročně. Loni však vypustily jen 82 milionu tun emisí a na prodeji povolenek vydělaly.
Odborníci očekávají, že komise, která může národní plány přijmout nebo odmítnout, pro období 2008 až 2012 zřetelně přitvrdí. Přebytek emisních povolenek pro období 2005 až 2007 totiž vedl letos ke kolapsu cen povolenek na trhu.