NETC: Český uchazeč o výstavbu Belene byl dražší než ruský vítěz

31.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sofia 31. října (ČTK) - Soutěž na dostavbu bulharské jaderné elektrárny v Belene vyhrál ruský podnik Atomstrojexport, protože jeho projekt byl o něco levnější než nabídka českého konsorcia v čele se Škodou JS. Zatímco Atomstrojexport se svými západními partnery nabídl projekt v hodnotě 3,997 miliardy eur (asi 113 miliard korun), Češi vyčíslili náklady svého návrhu na 4,098 miliardy eur. Oznámil to dnes šéf bulharského státního energetického podniku NETC (NEK) Lubomir Velkov.

NETC, který tendr vypsal, v pondělí vybral jako generálního dodavatele stavby dvou bloků po 1000 megawattech ruskou firmu, a české konsorcium tak neuspělo. "Komise zařadila Atomstrojexport na první místo s cenou nepřevyšující 3,997 miliardy eur," sdělil Velkov na tiskové konferenci.

Podle ruského návrhu by první blok měl být dokončen do šesti a půl let, sdělil Velkov. Životnost obou bloků by měla být 60 let, což by mělo vyhovovat požadavkům Evropské unie. Bulharsko buduje nový jaderný reaktor, aby si udrželo pozici dominantního balkánského vývozce elektřiny. Země musí kvůli nadcházejícímu vstupu do EU do konce roku zavřít dva reaktory v Kozloduji po 440 megawattech.

Bulharsko začalo stavět elektrárnu v Belene na Dunaji v 80. letech, kvůli obavám o životní prostředí a pro nedostatek peněz však projekt v roce 1991 zastavilo. Z té doby je zde jeden reaktor, který vyrobila a udržuje právě Škoda JS. Oba uchazeči nabízeli ve svém projektu tento reaktor využívat, Velkov však řekl, že starý reaktor používán nebude.

Analytici uváděli, že Rusko za svou firmu důrazně lobbovalo. Využívalo přitom své pozice hlavního dodavatele zemního plynu a toho, že má hlavní slovo v plánované výstavbě ropovodu přes Černé moře na středozemní pobřeží Řecka.

České konsorcium Škoda Alliance na projektu spolupracovalo s německou společností Hochtief a s americkým Westinghousem, který koupila japonská Toshiba. Kontrakt by zajistil práci 15 českým firmám s několika tisíci lidmi. Členové konsorcia podle agentury Reuters uváděli, že v případě vítězství Atomstrojexportu se budou snažit individuálně jednat o možnosti subdodávek s tímto podnikem.

Vítězný Atomstrojexport má za partnera Framatome, společný podnik francouzské společnosti Areva a německého koncernu Siemens. Podnik je ze 49 procent vlastněn ruským plynárenským kolosem Gazprom, jehož Gazprombank již jedná o financování kontraktu s předními evropskými bankami. Ruský podnik nyní buduje jaderné elektrárny v Číně, Indii a Íránu.

Bulharská vláda rozhodla, že si v projektu Belene nechá nejméně 51 procent a že o vlastnictví a provozovateli elektrárny rozhodne, až po výběru dodavatele. Zájem o investice do elektrárny a její provoz zatím projevil Gazprom, italský Enel a český ČEZ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK