"Možnost přejít do prostějovského závodu měli všichni zaměstnanci. Nabídli jsme jim i příspěvek 600 korun měsíčně na dopravu. Lidé, kteří toho nevyužili, dostali od firmy odstupné," uvedl Žák.
Společnost měla podle něj velký zájem, aby pracovníci z uzavřených provozoven dojížděli do Prostějova. Výrobce konfekce se totiž potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Chybějí mu šičky, krejčí či krejčové. "Musíme kvůli tomu v Prostějově slučovat technologické linky. Nedostatek pracovníků byl jedním z důvodu uzavření poboček," řekl Žák.
Za další důvody označil levnou pracovní sílu v Asii, růst minimálních mezd a cen energií a posilující kurz koruny vůči dolaru a euru, který se OP jako proexportního podniku výrazně dotýká. "Všechny tyto tlaky nás nutí racionalizovat výrobu," uvedl Žák.
Ředitel prostějovského úřadu práce Vojtěch Pospíšil předpokládá, že uzavření závodů v Konici a Brodku u Konice nebude mít vliv na míru nezaměstnanosti v regionu. "Pracovníků pro oděvní průmysl je na Prostějovsku permanentní nedostatek. Řada firem proto musí zaměstnávat stovky cizinců, kterým jsme prodloužili pracovní povolení na omezenou dobu. Čekáme na to, zda o ně budou mít pracovníci z uzavřených závodů OP zájem. Jestliže ano, okamžitě je pošleme na volná místa, kterých pro ně máme dost," uvedl Pospíšil.
Doplnil, že míra nezaměstnanosti v regionu klesá. Podle předběžných propočtů bude ke konci října nižší než šest procent, což je nejméně od července 1997, řekl Pospíšil.
Akciové společnosti OP Prostějov loni vzrostl obrat o 27 milionů korun na 3,48 miliardy korun. Firma loni utržila na zahraničních trzích 2,34 miliardy korun, což je o 13 milionů více než v roce 2004. O zbylou část nárůstu obratu se postaral domácí prodej.
Tradičním sortimentem OP Prostějov je výroba pánské konfekce. Předloni podnik zaznamenal mírný zlom, když vzrostl zájem o dámskou konfekci. Společnost zaměstnává asi 5000 lidí.