Evropské peníze mají do Česka plynout zhruba na dvacítku projektů, z nichž téměř žádný nepřesahuje hodnotu 25 milionů eur. Jednotlivá města či nejrůznější městská sdružení sice už do Bruselu odeslaly své projekty na výstavbu čističek a kanalizací, ale Evropská komise je začátkem roku 2007 zřejmě vrátí zpět. Tady se jimi bude muset zabývat ministerstvo životního prostředí. Podle dobře informovaného zdroje ČTK se EK dokonce podstatnou částí projektů vůbec nezabývala.
Výjimku tvoří čtyři projekty, které mají nejvyšší prioritu a na něž mají putovat peníze, které má ČR přidělené pro roky 2004 až 2006. Právě tyto projekty se dostaly do centra mediální pozornosti, protože je Brusel zamítl. Jde přitom o dotace v hodnotě 1,5 miliardy korun. Čeští politici si již několikrát postěžovali, že pro odmítnutí projektů neexistují žádné argumenty. Zástupci EK Grahamu Meadowsovi se ale údajně nelíbí smlouvy mezi městy a vodohospodářskými firmami.
Meadows slíbil, že se na sporné projekty podívá ještě jednou a podle zdroje ČTK by měl rozhodnout v nejbližší době. Komise však na Česko tlačí, aby pro jistotu připravilo náhradní projekty, které by mohly ty stávající v co nejbližší době nahradit. Češi ale tento postup odmítají a s žádnou náhradou nepočítají. Chtějí tak komisi donutit, aby projekty již podruhé neodmítala. Existuje však riziko, že pokud přeci jenom EK řekne znovu "ne", ČR může o 1,5 miliardy korun přijít.
Pokud by země peníze nedostala, musela by je získat od spotřebitelů, což by údajně mělo zásadní vliv na výši cen vodného a stočného. Průměrná cena metru krychlového vody je nyní pod 50 korunami a podle Miroslava Vykydala ze společnosti Mott MacDonald Praha je sociálně únosnou hranicí zhruba 63 korun za metr krychlový. Cena, jež by plně pokrývala cenu za vodohospodářské služby, by se pohybovala nad více než 100 korunami.