Dálnice A17/D8 přes Krušné hory je krátce před dokončením a v prosinci by se měla otevřít. Němcům zbývá úkol dostavět 19kilometrový úsek od Pirny po státní hranici, na české straně se dostavuje úsek od Ústí nad Labem.
Na dálnici A6 v Bavorsku je od počátku října v provozu ucelený dvaatřicetikilometrový úsek od hraničního přechodu v Rozvadově až po křížení se severojižní dálnici A93, která vede na jih Německa do Řezna a Mnichova. Na A6 směřující do Norimberka a dále na západ Německa ale ještě chybí dvacetikilometrový úsek od křížení s A93 po Amberg. Ten má být podle plánu hotov v letech 2008-2009.
Řadu zlepšení čekají v českém pohraničí i komunikace první třídy. V oblasti bavorského Chamu se bude na frekventovaných úsecích pokračovat v rozšiřování stávajících dvouproudových vozovek na čtyřproudové. Na silnici B20 se plánuje obchvat hraniční obce Furth im Wald směřující k přechodu Folmava.
Na silnici B174 vedoucí od Chemnitz na Chomutov pokračuje výstavba obchvatu města Marienberg. Rozšiřovat se bude na několika místech komunikace B178 mezi Žitavou a Budyšínem, která směřuje ke hraničnímu přechodu Hrádek nad Nisou.
Podle nejnovějšího plánu chce německá vláda do roku 2010 investovat do dopravní sítě 25 miliard eur (přes 700 miliard korun). Poté, co se od sjednocení země v roce 1990 soustřeďovaly prostředky na výstavbu dopravních cest na území bývalé NDR, se nyní zase bude více dbát na obnovu komunikací na západě země.
Program počítá i s 550 miliony eur na výstavbu futuristické magnetické rychlodráhy Transrapid z hlavního nádraží v Mnichově k tamnímu letišti. Diskutovaný německý projekt Transrapid má zatím komerční využití jen v Šanghaji z centra města rovněž na letiště.
Na dolním toku Labe v ústí do Severního moře bude nejvýznamnějším projektem přizpůsobení plavebního koryta velkým kontejnerovým plavidlům.