Ministerstvo zemědělství snížení zdůvodňuje tím, že v rozpočtu na příští rok nedostalo tolik peněz, kolik požadovalo. Část zdrojů z národních podpor chce použít na dorovnání přímých plateb, po němž rolníci volají především. "Je to jen přendávání peněz z levé kapsy do pravé. Nic to neřeší. My budeme lobovat za získání peněz na přímé platby z jiných zdrojů," řekl ČTK dříve prezident Agrární komory Jan Veleba.
Krácena má být v příštím roce řada národních dotačních programů. Výrazněji si polepší pouze potravináři, pro něž je určeno 310 milionů korun proti letošním 250 milionům.
O 200 milionů na 107 milionů korun má být v příštím roce zkrácen Nákazový fond, z něhož budou dotovány pouze dva programy zaměřené proti chorobám skotu. Výrazně omezena - ze 345 na 150 milionů zřejmě bude také podpora ozdravování polních a speciálních plodin. Na restrukturalizace ovocných sadů MZe navrhlo 75 milionů korun, o pětinu méně než loni.
Dále se mají snížit zdroje na pěstování energetických bylin a technického konopí, na udržování a zlepšování genetického potenciálu vybraných hospodářských zvířat, na genetické zdroje a na poradenství a vzdělávání. To má být v příštích letech podporováno hlavně z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.
Na stejné úrovni jako loni, tedy kolem 80 milionů korun, zřejmě zůstanou podpory včelařství. Zachováno má být i 70 milionů korun pro mimoprodukční funkce rybníků. O pětinu víc peněz MZe určilo na budování kapénkových závlah.