Zhoršení salda proti zářijovému výsledku o 14,2 miliardy Kč ovlivnily podle MF převody zálohy 16,9 miliardy Kč krajům a obcím na úhradu přímých nákladů škol na čtvrté čtvrtletí roku.
Za horšícím se rozpočtem vidí analytik Raiffeisenbank Aleš Michl dva klíčové důvody. "Naši politici na jedné straně snížili daně firmám a lidem s nízkým platem, a tak například inkaso z daně z příjmů fyzických osob meziročně klesá. Zapomněli ale na to, že ve stejnou dobu nemohou výrazně zvyšovat i výdaje," podotkl.
Záchranou pro příjmy jsou podle něj hlavně vyšší výběry spotřebních daní a DPH, za což může stát poděkovat ekonomickému růstu a zájmu lidí nakupovat. Klíčový pro celkový výsledek rozpočtu bude prosinec, kdy dochází ze strany resortů k největšímu útoku na státní pokladnu, dodal.
Celkové příjmy státního rozpočtu za deset měsíců činily 748,8 miliardy korun a výdaje 761,4 miliardy korun. Příjmy meziročně vzrostly o 6,5 procenta. U výdajů dosáhl meziroční růst 10,6 procenta, což je o 6,2 procentního bodu více, než předpokládal rozpočet, a o 7,9 procentního bodu více než v loňském roce.
Daňové příjmy představovaly na konci října 385,9 miliardy Kč, příjmy z pojistného na sociální zabezpečení 272 miliard Kč a ostatní příjmy 90,9 miliardy Kč. Plnění daňových příjmů ovlivnilo především inkaso daní z příjmů právnických osob, které proti loňsku kleslo o 3,8 miliardy na 75,5 miliardy Kč.
Příjem z DPH dosáhl 130,9 miliardy Kč, což bylo meziročně o 8,7 miliardy Kč více. Příjmy ze spotřebních daní vzrostly o 5,6 miliardy Kč na 94,3 miliardy Kč. Příjmy z daně z příjmů fyzických osob klesly o 3,2 procenta na 73,2 miliardy Kč, což prý souvisí se snížením daňových sazeb od ledna 2006.
Běžné výdaje státního rozpočtu vzrostly do konce října o 58,2 miliardy na 705,3 miliardy Kč. Z toho na sociální dávky stát vynaložil 294,7 miliardy Kč, tedy proti minulému roku o 20,2 miliardy korun více.