Nedovolená výměna informací šesti stavebních spořitelen i kartely českých benzinových společnosti a pekáren leží na stole antimonopolních úředníků několik let, RWE dostal pokutu letos. Oběma kartelovými dohodami už se mezitím zabýval i brněnský krajský soud a verdikty ÚOHS zrušil. Nové rozhodnutí úřadu je opět napadnutelné nejprve u krajského a potom ještě u Nejvyššího správního soudu.
Senát krajského soudu naopak potvrdil 200milionovou sankci pro tehdejší Český Telecom. K soudu se zatím vůbec nedostaly případy RWE a stavebních spořitelen. Šestice finančních domů měla původně zaplatit 484 milionů za nedovolenou výměnu informací. Odvoláním dosáhly firmy snížení 201 milionů. Předseda ÚOHS Martin Pecina, který nakonec vrátil případ k dalšímu šetření, ve středu potvrdil, že v novém verdiktu bude pokuta ještě nižší. Dvakrát se měnila i sankce pro pekárny, z původních 120 milionů až na 52,8 milionu.
Stejný osud by mohlo mít i správní řízení s RWE Transgas. Firma podle ÚOHS dělala rozdíly mezi svými distribučními společnostmi a ostatními dodavateli plynu. O snížení stamilionové pokuty se dá podle Peciny uvažovat v případě, že RWE své prohřešky napraví. Poslední případ odráží Pecinovo předsevzetí po nástupu do úřadu před 14 měsíci. Už tehdy deklaroval, že se bude snažit spíš o prevenci než o represi. V jeho podání se také mění pohled úřadu na fúze, letos zatím ÚOHS žádné z posuzovaných spojení nezamítnul.
Staminiopnové pokuty se týkají jen oblasti hospodářské soutěže, tedy firem. V oblasti veřejných zakázek, kde ÚOHS posuzuje práci státních institucí, jsou sankce o několik řádů nižší, většinou v desítkách tisíc korun. Podle Peciny proto, aby instituce mohla za chyby potrestat konkrétního pracovníka. Třeba ministerstvo práce a sociálních věcí teď má za špatný tendr k půlmiliardové zakázce zaplatit 500.000 korun.