Vlastníkem tuzemské společnosti Esso, která pumpy v Česku provozuje, je německá firma Esso Deutschland. Ta patří do skupiny americké průmyslové společnosti ExxonMobil. Změna strategie ve středoevropském regionu se tak pravděpodobně dotkne rovněž maďarské pobočky Esso Hungária a sítě benzínek na Slovensku, kterou provozuje firma Esso Slovensko.
Společnost s ručením omezeným Esso Praha byla založena na konci roku 1991. Kromě provozu sítě čerpacích stanic se v Česku zabývá rovněž prodejem maziv, leteckých pohonných hmot a chemikálií.
V krátké době jde již o druhou významnou změnu na trhu s pohonnými hmotami. Všech 44 tuzemských čerpacích stanic Jet koncernu ConocoPhillips je rovněž na prodej. Pravděpodobným kupcem je podle zdrojů Euro OnLine ruský koncern Lukoil, v němž americká společnost ConocoPhillips vlastní 17 procent akcií. O pumpy Jet mají zájem také rakouská OMV a polský PKN Orlen.
V České republice působilo ke konci loňského roku podle údajů České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu 2212 čerpacích stanic. Zhruba čtvrtina stanic patřila zahraničním společnostem. Jedničkou na českém trhu podle objemu prodeje je rakouská OMV, která provozuje přes 210 stanic a její podíl na trhu činí 18 procent. Česká společnost Benzina měla loni na trhu 9,9procentní podíl. Díky rekonstrukci a modernizaci stanic by se její podíl mohl zvýšit na 14 až 15 procent. Přeměna stanic by měla být podle generálního ředitele Martina Durčáka dokončena do roku 2009.
Na českém trhu s pohonnými hmotami působila v devadesátých letech většina světových petrochemických koncernů. Trh se ale rychle konsoliduje především pod tlakem konkurence levných pump u hypermarketů, které snižují marže všem a hlavně u soukromých spotřebitelů se těší stále větší oblibě. Čerpací stanice DEA a Lukoil odkoupil Shell, OMV posílilo akvizicemi stanic BP a Aralu.