SPD žádá urychlení kroků k pozastavení zákoníku práce o dva roky

02.11.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. listopadu (ČTK) - Svaz průmyslu a dopravy žádá urychlení kroků, které povedou k pozastavení účinnosti nového zákoníku práce. Platnost normy je nutné odložit o nejméně dva roky, řekl dnes novinářům prezident svazu Jaroslav Míl. Zákoník má začít platit již od 1. ledna 2007, přičemž odbory chtějí proti případnému odkladu zákoníku protestovat 25. listopadu v Praze před úřadem vlády. Svaz dosud žádal odložení o rok, maximálně o dva roky.

"Zákoník obsahuje přes 80 sporných míst, chybí k němu prováděcí předpisy a další navazující zákony," uvedl Míl. Nejen zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci podle něj prý potřebují, aby vláda okamžitě poslala návrh na jeho odložení do Poslanecké sněmovny. Odklad účinnosti normy se prý ještě dá stihnout. Dopad zavedení zákoníku na rozpočet odhadl Míl na 2,9 miliardy Kč, dalších sedm miliard to má stát veřejnou správu.

Odstupující kabinet premiéra Mirka Topolánka roční odklad pracovního kodexu navrhl a vysvětlil to množstvím chyb, které prý jsou v zákoně obsaženy. Také legislativní rada vlády nedávno odklad o jeden rok podpořila. Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů.

Odložení účinnosti zákoníku je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha prvním a rozhodujícím krokem ke zrušení celého zákoníku a výrazného oslabení práv zaměstnanců. To však podnikatelé odmítají. "Jde o zjevnou manipulaci - nový zákoník podle Štěchova vyjádření přece neposkytuje zaměstnancům větším ochranu," poznamenal Míl.

Odbory se podle Štěcha rozhodly pro ustavení krizového štábu a svolání demonstrace kvůli tomu, že návrh na odložení platnosti normy nebyl projednán na jednání tzv. tripartity (zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů) ani se samotnými odbory, čímž byl porušen platný zákoník. "Tyto dva kroky považujeme za jednoznačné porušení sociálního smíru ze strany vlády," prohlásil minulý týden Štěch.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta. O posouzení kodexu požádal vládní legislativce ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s ústavou. Nečas již dříve zdůraznil, že nejde o politický konflikt, ale odstranění konkrétních legislativních chyb.

Kritici soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak jeho zastánci míní, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK