Zástupci nových digitálních stanic se však neshodli, zda krok Novy vyřeší návrat jejich licencí, o které přišly nedávno výrokem soudu. Soudní spory kolem licencí mohou podle některých názorů zpozdit nástup nových TV až o dva roky.
"Proces je řešitelný v horizontu několika měsíců tak, aby se opět rozjel, a digitální televize, které vzniknou z inovovaného řízení (RRTV), aby mohly vysílat již v příštím roku," uvedl Dvořák.
Na základě žalob Novy a majetkově spřízněné Galaxie sport zrušil Městský soud v Praze na začátku září verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která v dubnu udělila licence pro nastupující DVB-T šesti novým stanicím Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1, Óčku a RTA. Nově a Galaxii sport se nelíbilo, že od rady licenci nedostala; z tohoto důvodu žaloby podali i další čtyři neúspěšní uchazeči.
Soud vrátil rozhodnutí o udělení licencí zpět vysílací radě. Ta však zřejmě nebude moci rozhodnout o opětovném udělení licencí, dokud soud neprojedná další čtyři žaloby. Jejich vyřešení však blokují právě kasační stížnosti Novy, která chtěla být u těchto žalob účastníkem řízení. Soud jí to nedovolil, a Nova proto podala kasační stížnosti. Než je NSS vyřeší, to může trvat právě až dva roky.
Kasační stížnosti ovšem podalo i šest televizí, které nejprve dostaly licence a pak je výrokem soudu ztratily. Nové digitální stanice chtějí dosáhnout toho, aby Nejvyšší správní soud zrušil výrok Městského soudu v Praze, a tím tak řekl, že jejich licence jsou v pořádku. Televize by se tak mohly pustit do příprav na start, který chtěly podle zákona stihnout do května příštího roku.
Podle zástupců současných i nových televizí by celý stav mohla vyřešit dohoda všech zúčastněných. "To, co tady padlo - tak situace je téměř vyřešena. Pozitivně mě to překvapilo. Jestliže Nova stáhne kasační stížností, možná to bude závod, kdo je stáhne dříve," uvedl šéf Óčka a zároveň Asociace digitálních televizí (ADT) sdružující nové stanice Jiří Balvín.
Názory členů ADT se však liší. "Já si nemyslím, že by stáhnutí kasačních stížností něco vyřešilo," uvedl šéf regionální RTA Jaroslav Berka. "Nejlepší řešení je, že by NSS rozhodl o správnosti našich licencí a že RRTV postupovala správně," míní šéf zpravodajsko-publicistické stanice Z1 Martin Mrnka.
Postupným vypínáním současného analogového zemského TV vysílání vznikne prostor pro jeho digitální formu a zhruba až tři desítky volně přístupných stanic. Nástup DVB-T čeká všechny země EU, podle kterých by mělo analogové vysílání skončit do roku 2012, v ČR by to mělo být podle návrhu Českého telekomunikačního úřadu do roku 2010.
Digitální DVB-T do středy pokrývalo pouze Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí, od středy se nachází i na Domažlicku; postupně pokryje celou ČR. Sledovat toto vysílání je možné jen s převaděčem signálu označovaným jako set-top box nebo na televizoru se zabudovaným digitálním tunerem.