Peníze z fondu se budou čerpat v rámci programu rozvoje venkova na roky 2007 až 2013, který zahrnuje řadu opatření - od dotací na údržbu krajiny, přes modernizaci zemědělství a potravinářství, rozšiřování pracovních příležitostí na venkově až po zlepšování životního prostředí a lesnické dotace. Podpory navazují na současný Operační program zemědělství a Horizontální plán rozvoje venkova, které sloužily k čerpání evropských fondů v letech 2004 až 2006.
MZe podle mluvčí Táni Králové spolupracuje se Státním zemědělským intervenčním fondem na zjednodušení a zrychlení administrativy spojené s podáváním a vyřizováním žádostí o podpory. Snížit se má počet povinných příloh a měly by se také zkrátit lhůty pro administrativní vyřizování projektů. Ministerstvo rovněž plánuje usnadnit podávání žádostí u finančně méně náročných investic.
První žádosti o podpory z nového evropského fondu bude podle MZe možné podávat nejdříve v dubnu příštího roku. Evropská komise má totiž šestiměsíční lhůtu na schválení českého programu rozvoje venkova, v rámci nějž se budou peníze čerpat. Se schvalováním přitom ještě nezačala, protože až koncem října schválila nezbytný prováděcí předpis.
"Navýšení peněz i zjednodušení administrativy vítáme," řekl dnes ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Komora podle něj již upustila od požadavku, aby se ještě navýšily peníze na modernizaci farem, protože změny by mohly oddálit spuštění programu. Také ministryně zemědělství Milena Vicenová již dříve uvedla, že příděly peněz měnit nechce, aby se čerpání peněz nezdrželo.
O rozdílení prostředků v měli v rámci národní diskuse rozdílnou představu zejména nevládní agrární organizace a zástupci obcí a regionálních samospráv.