Duchač řekl ČTK, že Evropská komise se netají tím, že chce co nejrychlejší přechod od analogu k digitální. "Motivace je jasná - spektrální dividenda je téma, které je velmi živé na úrovni komise, protože EK by ráda využila některé kmitočty, zbylé po uvolnění analogového vysílání pro jiné, takzvané panevropské služby," uvedl Duchač.
DVB-T nemohou lidé přijímat na svých současných televizorech. Budou si muset pořídit převaděč signálu, označovaný jako set-top box, nebo nový televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Bez těchto zařízení nebudou lidé moci současné analogové vysílání, tedy programy ČT1, ČT2, Novu a Primu, sledovat.
Současné soudní spory kolem udělení licencí k DVB-T navíc zřejmě zdrží nástup nových stanic v ČR až o dva roky. Rozšířená nabídka přitom patří podle průzkumů k často zmiňovaným důvodům pro pořízení si set-top boxů a dobrovolnému přechodu k DVB-T.
Pavel Hanuš, který má na starosti digitalizaci v České televizi, míní, že rok 2010 či dříve znamená, že přechod k DVB-T bude příliš rychlý a v podstatě k němu budou lidé donuceni. "Dohodu potřebujeme kvůli tomu, abychom zvládli to, co je dole," řekl přítomným Hanuš v souvislosti s tím, že zásadní pro nástup DVB-T je přístup diváků.
Také v Německu a Rakousku plánují, že vypnou analogovou TV do roku 2010. V Německu je však jiná situace, neboť většina lidí má přístup k TV přes satelity a kabely, kdežto u nás analogovou televizi sleduje asi 75 procent obyvatel.
Osmdesátimilionové Německo začalo plošně šířit digitální televizní signál v roce 2002, nejdříve asi pro pětimilionovou oblast Berlína a okolí. Do konce letošního roku bude moci DVB-T přijímat asi 70 procent domácností. V roce 1998 německá vláda vyhlásila záměr pokrýt celé území do roku 2010. Dnes se všeobecně předpokládá, že se tak stane už o několik let dříve.
Rakousko spustilo 26. října řádné digitální vysílání, které pokrývá signál hlavní města spolkových zemí a jejich okolí - celkem 70 procent území Rakouska. Podmínkou vypnutí analogu bude vybavení alespoň čtvrtiny domácností digitálním přijímačem, set-top boxem. Plán předpokládá do roku 2008 pokrytí 91 procent území Rakouska digitálním signálem, do roku 2010 by to mělo být téměř celé území. Ve stejném roce má analogové vysílání v alpské republice definitivně skončit.