Připustil, že právě názor místních obyvatel bude pro rozhodování o takové alternativě do budoucna velmi důležitý. Odborníci musí nyní mimo jiné dokončit inventář starých zátěží jinde v republice a posoudit kapacitu zařízení i dopravních cest pro tuto možnost.
Podle Kalaše je sanační metoda firmy Sita ve Spolaně ekologicky více přijatelná než spalovací metody. K odstranění dioxinové zátěže firma použije speciální nespalovací metodu, při které se odpad zahřívá na teploty vyšší než 600 stupňů a přitom se dioxiny odpařují nebo rozpadají na jednodušší části. Následně se tyto látky chemicky rozloží v neškodné produkty ve speciálním reaktoru. Je ovšem nereálné vybudovat podobná zařízení na více místech v republice vzhledem k vysokým nákladům.
Podle ministra je ovšem nyní přednostní vyřešit ekologické zátěže přímo ve Spolaně. "Zatímco sanace dioxinů běží podle plánu, ukazuje se, že problémy jsou s likvidací nebezpečných látek v provozu bývalé amalgamové elektrolýzy," řekl ministr.
Sanace nejvíce kontaminovaných částí areálu dioxiny začala naplno letos v květnu. Skončí v prosinci 2007, konečná úprava areálu je plánovaná do června 2008. Náklady na sanaci, kterou hradí stát, jsou odhadnuty na 2,71 miliardy Kč. Projekt počítá se zpracováním asi 35.000 tun znečištěné zeminy, z toho se podařilo dosud zpracovat asi 8000 tun.
Více problémů je s přípravou sanace staré amalgámové elektrolýzy. Proti původním předpokladům se během přípravy sanace ukázalo, že bude nutné odstraňovat nejenom rtuť, ale i dioxiny. Právě tato kombinace zamoření je i ve světě neobvyklá a podle ministra existují pochybnosti, zda připravovaná metoda tuto zátěž zvládne.
Ministerstvo životního spolu s ministerstvem financí proto připraví návrh, jak situaci v tomto provozu co nejlépe a nejrychleji vyřešit. Podle Kalaše přichází v úvahu i možnost, že pokud chystanou metodu firmy Geosan nebude možné uskutečnit, využila by se i pro tuto sanaci zařízení firmy Sita. "Já bych nechtěl vyjádřit závaznou pochybnost, ale vznikly určité signály, že doporučení technologie nebyla přijata ve veřejně právním procesu," řekl ministr.
Zároveň se připravuje výběrové řízení na třetí velký sanační projekt ve Spolaně, kterým bude sanace podzemních vod včetně oblasti znečištěné toluenem. Spolana má uzavřenu ekologickou smlouvu s Fondem národního majetku, nyní ministerstvem financí. Stát se zavázal uhradit náklady spojené s ekologickou zátěží vzniklou před privatizací až do výše garance, která činí celkem 6,33 miliardy korun.