Dow Jonesův index klesl o 32,50 bodu a den uzavřel slabší o 0,27 procenta na 11.986,04 bodu. Širší index S&P 500 si odepsal o 0,22 procenta na 1364,30 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,14 procenta na 2330,79 bodu. Za celý uplynulý týden všechny tři indexy klesly skoro o jedno procento.
Dow Jonesův index v druhé polovině října zdolával jeden rekord za druhým a vůbec poprvé v historii se dostal nad psychologicky důležitou hranici 12.000 bodů. Nad ní se pár dnů držel, ale nyní se opět vrátil pod ni. Index v posledních dnech pouze oslaboval, a zaznamenal tak nejdelší ztrátové období za více než dva roky.
Americká ekonomika v říjnu podle předběžných údajů vytvořila 92.000 nových pracovních míst, zatímco analytici čekali 125.000 míst. Trh si ale mnohem více všímal revize dat za předchozí dva měsíce. Revize ukázala, že v září i v srpnu vzniklo více pracovních příležitostí, než ukázaly předběžné údaje. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na 4,4 z předchozích 4,6 procenta a je nejnižší od května 2001. Podle ekonomů se dá říci, že v USA nyní plná zaměstnanost.
Produktivita práce ve třetím čtvrtletí zůstala beze změn a revize dat ukázala, že růst ve druhém čtvrtletí byl slabší, než uváděla předběžná zpráva. Analytici předpovídali růst o 1,3 procenta. Hodinová mzda vzrostla o 3,7 procenta a dynamika růstu se proti předchozím třem měsícům zpomalila. Díky tomu se tempo růstu nákladů na práci snížilo na 3,8 z předchozích 5,4 procenta. I tak je ale růst těchto nákladů nejvýraznější za mnoho let, což centrální bance de facto znemožňuje snížit úrokové sazby.
"Někteří investoři už věřili, že centrální banka brzy sníží sazby, což by akcie velmi podpořilo. Tato možnost už se ale nezdá reálná," řekl analytik společnosti Oppenheimer & Co Michael Metz.
V pátek oslabovaly především akcie firem, jejichž hospodaření ovlivňují spotřebitelé. Dolů se tak vydaly akcie řetězce restaurací McDonald's, anebo maloobchodní řetězec Wal-Mart Stores. Celkovou náladu na trhu pokazila také situace na trhu s ropou, jejíž cena se opět zvyšuje. Barel americké lehké ropy se přiblížil k 60 dolarům v reakci na zprávy, že militantní skupiny v Nigérii chystají útok na ropná zařízení.
Na devizovém trhu se zvyšoval kurz dolaru, kterému údaje z trhu práce prospěly. Mezi analytiky se tak nyní předpokládá, že úrokové sazby zůstanou v USA zřejmě delší dobu beze změn.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,2714 USD a zpevnil z předchozích 1,2775 USD. Na paritě s japonským jenem vystoupil na 118,01 ze 117,11 JPY, a také euro k jenu se dostalo na 150,06 z předchozího kurzu 149,62 JPY.