Dynamika růstu zadlužení je sice podle Niedermayera rychlá, je to ovšem způsobeno nízkým srovnávacím základem a hlavně bezprecedentním hospodářským růstem. "Jestli v této době by domácnosti neměly být optimistické, tak kdy jindy," uvedl.
České domácnosti ke konci září dlužily bankám a finančním institucím přes 500 miliard korun. Proti loňskému září se zadlužení českých domácností zvýšilo o 122 miliard korun. Na celkovém zadlužení domácností u bank se hypoteční úvěry podílejí více než polovinou. Dynamicky, meziročně o třetinu, ovšem roste i objem spotřebitelských úvěrů. Ty ekonomové považují za mnohem více rizikové.
Niedermayer nevyloučil, že se bude zvyšovat počet lidí, kteří se splácením úvěrů budou mít problém. "Rizika jsou pouze na úrovni domácností a jednotlivců. Finanční instituce mají řízení rizik adekvátní," uvedl. Problémem podle něj bývá fakt, že domácnosti neodhadnou své možnosti a pak se dostávají do problému se splácením úvěrů.
Celkově jsme ovšem poměrně daleko od stropu rizikového zadlužení domácností. V Evropě se totiž částka celkového zadlužení podle Niedermayera pohybuje na úrovni celého HDP, což jsou v případě ČR přibližně tři biliony korun.