Antimonopolní úřad se případem zabýval od začátku roku, kdy si na chování unie začala stěžovat malá kina. Distributoři se prý snažili diktovat konečné ceny vstupného.
Úřad s nimi nezahájil správní řízení, využil takzvané soutěžní advokacie. Tento postup unii zaručoval, že když splní podmínky antimonopolních úředníků a smlouvy změní, nedostane pokutu. Unie poslala první návrh na změnu smluv letos v říjnu. "Tento návrh však zákonu nevyhovoval a naopak umožňoval dokonce přímé určení cen," uvedl Pecina. Ve druhém návrhu už distributoři nahradili minimální vstupné právně nezávazným doporučeným vstupným.
Multiplexy nabízejí nejlevnější vstupné mimo slevové akce kolem 100 korun. Provozovatelé menších kin se snaží prodávat lístky ještě levněji, třeba v brněnském městském kině Scala lidé zaplatí kolem 50 až 80 korun podle filmů. U dětských filmů je vstupenka ještě levnější. "Šli bychom ještě níž, ale limity od unie nám to neumožňovaly," stěžoval si už dříve ředitel brněnských kin Scala a Art Daniel Zásměta.
Malá kina si stěžují také na to, že se k nim filmové novinky dostávají až několik týdnů po premiéře. Distributoři se ale brání tím, že kopie posílají nejdříve tam, kam chodí nejvíce diváků. Tam ale ÚOHS žádné důkazy o kartelu nenašel. "Současná praxe je dána hlavně technickým vybavením velkých kin, které umožňuje promítat filmy až několikrát denně, což v jednosálových kinech není technicky možné," vysvětlil Pecina.