Závazek vznikl v první půli 90. let v rámci takzvaných jamburských dohod při výstavbě plynovodu. Bývalý státní podnik Transgas tehdy na základě dohody podepsané v dobách Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1985 pokračoval v dodávkách pro plynárenství v Rusku, na Ukrajině i v Kazachstánu. Kazašský stát ale za dodávky, financované z českého státního rozpočtu, nezaplatil.
"V případě, že kazašská strana nepředloží v následujících týdnech avizovaný způsob řešení, bude jednání na úrovni státních orgánů iniciovat ministerstvo financí. Vzhledem k dosavadnímu odmítavému postoji kazašské strany ke komerční formě deblokace, očekáváme spíše řešení na úrovni státu," řekla Krainová.
O deblokaci dluhu se už zajímalo několik desítek soukromých společností a bankovních domů. Žádný subjekt ale neuspěl. MF pověřilo v roce 2004 vymáháním dluhu švýcarský fond New Investment Horizont. Tato jednání ale nebyla úspěšná. Komunikace s Kazachstánem byla ukončena poté, co se ukázalo, že se fond zaštiťoval zfalšovaným dopisem kazašského ministra financí.
ČRo uvedl, že v té samé době ale ministerstvo průmyslu v tichosti kazašské vládě doporučilo ještě jinou společnost: ČPP Transgas. Dokládá to rusky psaný dopis tehdejšího ministra Milana Urbana, který má ČRo k dispozici. Urban ČRo pravost dopisu potvrdil. Podle něj šlo o akci koordinovanou s ministerstvem financí. Ani tento pokus však nebyl úspěšný.