Dokončení obchodu brání velmi rozdílné výroky dvou různých oceňovatelů. Cena, za kterou by agentura mohla svůj podíl bance odprodat, je podstatně vyšší, než odpovídá ocenění, jež si nechala udělat česko-ruská banka.
Konečné rozhodnutí o tom, jak hodlá agentura postupovat, má padnout do konce roku. Vyloučena není ani možnost, že Češi v bance zůstanou delší dobu. To by znamenalo, že po ukončení činnosti ČKA na konci příštího roku se její podíl převede na ministerstvo financí.
ČKA v bance vlastní necelých 14 procent, které jsou dědictvím po bývalé IPB. PČRB se mimo jiné zabývá financováním obchodu mezi ČR a Ruskem a spolupracuje s ní například Česká exportní banka. I to je jeden z důvodů, proč by si mohl český stát chtít v PČRB udržet vliv.
Banka, která vlastní bankovní licenci v Rusku, zatím neuspěla se záměrem rozšířit bankovní činnost do Česka. ČNB její dřívější žádost o licenci pro dceřinou společnost v Česku letos zamítla kvůli nevyjasněné vlastnické struktuře PČRB. Svůj podíl se totiž rozhodl prodat klíčový podílník a také klient banky, ruská firma Strojtransgaz, která staví plynárenskou infrastrukturu a je hlavním dodavatelem energetického obra Gazpromu. Dalšími podílníky banky jsou fyzické osoby spojené se Strojtransgazem.
Podle Eura je pravděpodobné, že PČRB požádá o licenci znovu a bude se snažit námitkám ČNB vyhovět. Pokud by v budoucnu uspěla, fakticky by si otevřela dveře do celé Evropské unie. Navíc by pak mohla ve větším rozsahu poskytovat služby ruským firmám, které se zajímají o český trh.