Odborníci se shodují, že mizí tradice zabijaček. "Generace, která na to byla zvyklá, pomalu odchází," řekl ČTK předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. V jeho rodině byl prý například se zabijačkami konec, když se tomu přestali věnovat babička s dědou. Lidé mají méně času, navíc nabídka v obchodech je veliká a řetězce se předhánějí ve slevách, podotýká Kloud. Svůj vliv má podle odborníků i to, že je dnes již méně zvykem naplňovat masem mrazáky, když jde v obchodech stále koupit čerstvé.
"Člověk, který doma prase chová, to nepočítá na ekonomiku, ale že chce mít svoje domácí maso a vědět, čím ho krmil," soudí předseda svazu zpracovatelů. Při započtení všech nákladů podle něj dnes takové maso může vyjít dráž než v obchodě.
Nejvíce zabijaček se prý dělá v jižních a západních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě, kde je největší tradice domácích chovů. Hlavní období je přes zimu. Zabijačky se dělají zhruba od listopadu do března - do Velikonoc, což vychází z historické tradice.
Podle veterinárního zákona lze pro spotřebu v domácnosti chovatele doma porazit například prase, veškerou drůbež, ale i holuby, králíky nebo nutrie. Skot včetně telat, koně, osli a jelenovití z farmářského chovu, ale i pštrosi musí jít na jatka, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Doma lze porazit také ovce a kozy, ale jen mladé. Tato zvířata starší 18 měsíců musí být podle předpisů vyšetřena na transmisivní encefalopatii, což znamená nutnost porážky na jatkách.