"Některá opatření mohou být mnohonásobně nákladnější než jakákoli pokuta," uvedl. Vyjádření Raiffeisenbank ČTK zjišťuje.
"V tomto případě se jednalo o to, že pracovníci banky telefonovali svým potenciálním zákazníkům a zjišťovali od nich některé informace," uvedl Němec. Personální údaje těchto lidí pak byly zařazovány do informační databáze v rámci bank. "To je nepřípustné v rámci zákona o ochraně osobních údajů," dodal Němec. Případ by měl být podle něj varování pro ostatní peněžní ústavy, pokud by chtěly koketovat s podobnou myšlenkou.
Němec také uvedl, že experti na ochranu soukromí odmítli praxi konsorcia Swift, která do USA poskytuje informace o bankovních operacích evropských peněžních ústavů. Přes tuto společnost se uskutečňuje podstatná část mezinárodních plateb a existuje podezření, že čísla jsou předávána i CIA.
"Protože společnost Swift, která od evropských bank údaje dostává legálně, sídlí v Belgii, věc by měli řešit tamní ochránci soukromí podle belgického práva," uvedl Němec. Jeho úřad jim postoupí případné stížnosti i od českých občanů.
Ochránci soukromí prověřují také České dráhy kvůli stížnosti organizace Iuridicum Remedium, podle níž čipová In-Karta, kterou zákazníci drah prokazují nárok na slevu, vážně narušuje soukromí cestujících. Dráhy to odmítají. Iuridicum Remedium soudí, že elektronickým snímáním karty při každé kontrole ve vlaku a v budoucnu i při prodeji lístku mizí možnost cestovat vlakem anonymně. Autorům dopisu dále vadí, že dráhy chystají databázi pohybu cestujících, a upozorňují na možné zneužití této databáze bezpečnostními složkami.
ÚOOÚ uvedl, že dráhy mu svůj nový projekt nepředložily a v rámci konzultací jim pouze poskytl obecný výklad zákona na ochranu dat.