S potížemi se svými příjmy žije 58 procent domácností, zatímco 36 procentům to přijde snadné. Téměř dvě třetiny lidí nevnímají svou domácnost ani jako bohatou, ani chudou. Za chudou ji označilo 28 procent lidí, naopak za bohatou jen každý dvacátý dotázaný. O chudobě své domácnosti podle CVVM hovoří hlavně lidé s nižším vzděláním, lidé nad 60 let, nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené, nepracující důchodci a dělníci. O bohaté domácnosti mluví více lidé do 45 let, vysokoškoláci a lidé samostatně výdělečně činní. Pocit chudé domácnosti mají hlavně lidé, kteří tvrdí, že jejich životní úroveň je špatná.
Jen zhruba šest procent lidí má problém uspokojovat ze svých příjmů běžné životní potřeby, jako je například jídlo nebo oblečení. Jde hlavně o nezaměstnané, lidi se základním vzděláním nebo nekvalifikované dělníky. Příjem většiny domácností už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče a nakupovat zdravější potraviny.
Většina lidí, tedy 80 procent, souhlasí s tím, že za nouzí lidí stojí různé závislosti, například na alkoholu, drogách nebo hracích automatech, nebo nešťastná náhoda, jako je rozvod nebo nemoc. Téměř tři čtvrtiny lidí dávají za vinu lidem, kteří zchudli, nechuť pracovat.
Průzkum se uskutečnil začátkem října na vzorku 1002 obyvatel ČR starších 15 let.