deseti z 11 zemí, které požadují vydání takzvaných emisních povolenek. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj v Bruselu. Rozhodnutí komise by mohlo mít vliv na obchodování s těmito právy, jejichž cena se v poslední době výrazně snížila. Na dnešní rozhodnutí čeká například i Slovensko, Česká republika mezi nimi není.
"Problémy jsou u deseti návrhů, jeden je v pořádku," řekl zdroj. Jedenáct členských zemí Evropské unie komisi předložilo požadavky na přidělení práv znečišťování životního prostředí emisemi oxidu uhličitého. Povolenky dávají průmyslovým firmám v zemích unie právo vypouštět do ovzduší emise.
V Bruselu se nyní rozhoduje o povolenkách na léta 2008 až 2012. Týkají se více než 60 procent průmyslových znečišťovatelů v EU, kteří systému přidělování povolenek podléhají. Rozhodnutí se týká Velké Británie, Malty, Francie, Švédska, Německa, Řecka, Irska, Litvy, Slovenska, Lucemburska a Lotyšska
Dosavadní praxe ukázala, že když velcí průmysloví znečišťovatelé, hlavně výrobní závody a elektrárny, nemají dost práv znečišťování, koupí si na trhu povolenky od toho, kdo jich má dostatek. Vyšší počet povolenek jim dává právo více znečišťovat. Pokud firmy vypouštějí víc emisí, než na kolik mají povolenky, hrozí jim vysoké pokuty.
Data za loňský rok ukázala, že vlády jednotlivých zemí svým podnikům vydaly více povolenek, než kolik jich podniky skutečně využijí. V důsledku toho se cena povolenek krátce po zavedení sytému v lednu 2005 snížila na pouhých šest eur za tunu emisí.
Jiná situace panuje u povolenek na rok 2008 a dále. Trh předpokládá, že v té době bude vydávání povolenek přísnější. Ceny na toto období převyšují 15 eur.