"Do majetku Ery budeme určitě investovat, plánujeme dokonce dramatické navýšení. Navíc už jsme začali pracovat na přesunu některých našich operací, například výroby senzorů, z Alexandrie do Pardubic," sdělil serveru viceprezident Rannochu Michael Gundling.
Rannoch a Era si až donedávna konkurovaly v oblasti civilní kontroly vzdušného prostoru. Americká společnost začala o koupi pardubické Ery vyjednávat letos v červnu a 30. října oznámila záměr tuzemskou společnost koupit, připomíná server s tím, že celkovou hodnotu transakce zatím obě firmy tají.
Vedení Rannochu podle Eura popírá, že by cílem fúze bylo zlikvidovat konkurenci. "Zařízení Ery jsou skutečně na světové úrovni. Navíc v ní pracují opravdu prvotřídní inženýři s dlouhodobými zkušenostmi s radarovými technologiemi. My chceme navázat na úspěchy, kterých už firma dosáhla," uvedl Gundling.
Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. To znamená, že sám nevysílá, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.
Sledovací systém Věra by příští rok mělo využít také NATO. O Věru projevily zájem mimo jiné Čína, Egypt, Malajsie, Pákistán, Austrálie či Vietnam. Jednu testovací verzi koupily Spojené státy a systém získalo i Estonsko.