Zpětný způsob financování projektů byl podle MMR jednou ze zásadních překážek rychlejšího čerpání evropských peněz v současném programovém období 2004 až 2006. Žadatelům byly peníze z fondů EU vypláceny až zpětně po dokončení projektu. Mnohé uchazeče o peníze proto podle MMR tento způsob odradil, nebo jim značně zkomplikoval uskutečnění projektu, protože si museli půjčovat.
"Tomu chceme v novém období předejít, a proto jsme se zasadili o nastavení průběžného systému financování, kdy budou žadateli průběžně propláceny jednotlivé etapy projektu," komentoval svůj návrh Gandalovič.
Ministerstvo financí zároveň na základě své analýzy tvrdí, že pokud by se nezměnil přístup k výdajům na spolufinancování a neprováděla by se důsledně reforma veřejných rozpočtů, hrozí riziko nedostatku peněz na spolufinancování projektů.
MMR současně hodlá spustit nový monitorovací systém, na základě kterého by měli žadatelé lepší a přehlednější přístup k informacím o tom, v jakém stadiu vyřizování se nachází jejich žádost o peníze z fondů EU pro léta 2007 až 2013. Nový systém by měl postupně nahradit ten dosavadní, jeho plné spuštění úřad předpokládá k 1. lednu 2009.
"Přes takzvaný osobní webový účet bude mít žadatel možnost sledovat, v jaké fázi administrace se jeho projekt nachází, zdali je již úspěšný či zda mu již vznikl nárok na čerpání," uvedl Gandalovič.
K 1. listopadu vyčerpala ČR ze strukturálních fondů EU 11,7 miliardy korun z celkových 44,9 miliardy, které má k dispozici na období 2004 - 2006 a musí je utratit do konce roku 2008. V letech 2007 - 2013 bude moci získat až 750 miliard korun, tedy zhruba 100 miliard korun ročně.