Předseda SOS David Šmejkal ČTK řekl, že kniha pojednává o historii karet, druzích tohoto platebního nástroje a obsahuje i informace o tom, jak lidé mají postupovat při výběru karty, její ztrátě či reklamacích transakcí.
Platební karty podle Šmejkala sice lidem výrazně ulehčují nakládání s hotovostí, ale na druhou stranu jsou s nimi spojené poplatky za vydání a užívání karty. Někteří obchodníci také požadují poplatky za přijetí karty, což SOS považuje za protiprávní.
Platební karty slouží také k získání různých druhů úvěrů. "Zde však číhá jeden psychologický moment - půjčujeme si peníze, které nevidíme, a proto jejich splácení může být následně problematické," upozornil Šmejkal.
Každý by si měl podle Šmejkala dobře spočítat, zda se mu karta vyplatí a kolik bude stát její využívání při různých příležitostech.
Banky podle statistik Sdružení pro bankovní karty vydaly ke konci září přes 7,7 milionu platebních karet. V meziročním srovnání tak mají jejich klienti o 470.000 karet víc. Velký zájem zaznamenávají bankovní domy především u kreditních karet, jejichž počet stoupl meziročně o více než 270.000 na téměř 791.000.