"Ustanovení, jež se týkají jejich odměňování, benefitů, rozsahu práce či konkurenční doložky, v jejich smlouvách zůstanou platná. Ale podmínky pro odchod z funkce se mění," cituje právničku Svazu průmyslu Jitku Hejdukovou.
Zaměstnavatel nebude moci od ledna vrcholového manažera odvolat, zbaví se ho jedině výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru nebo dohodou, stejně jako každého řadového zaměstnance.
Právníci doporučují, aby firmy s manažery ještě před koncem roku uzavřely dodatek k pracovní smlouvě, kde se na podmínkách odchodu z funkce obě strany dohodnou.
V některých firmách ale podle HN panují obavy, zda dohody uzavřené před koncem roku budou později platné. "Když následně dojde ke sporu, může dobrý advokát dohodu rozbít, protože nebyla opřena o zákon. A když problém začneme řešit až po prvním lednu, mohou to někteří manažeři odmítnout, protože funkci už budou mít jistou," řekl HN personalista textilky Slezan Frýdek-Místek Luděk Korč.
Personální šéf mladoboleslavské Škody Auto Martin Jahn ale soudí, že ve srovnání s jinými problémy v novém zákoníku práce jsou manažerské smlouvy marginálií. S úpravou přesčasů či bezpečnosti práce bude problém mnohem větší.