Pfizer kvůli obavám z nepříznivých vedlejších účinků na zdraví zastavil vývoj léku Torcetrapib, který měl v krvi zvyšovat hladinu prospěšného cholesterolu HDL. Pacienti, na nichž se přípravek zkoušel, postihovala při klinickém testování zvýšená úmrtnost a srdeční problémy.
Kurz akcií Pfizeru klesl po zahájení obchodů na newyorské burze o 14,8 procenta na 23,75 dolaru. Na londýnské burze však o jedno procento vzrostly akcie evropské společnosti AstraZeneca, protože Torcetrapib se měl stát hlavním konkurentem jejího léku Crestor.
Torcetrapib měl být hlavním tahounem růstu tržeb Pfizeru poté, co v příštích letech skončí patentová ochrana jeho dosud nejprodávanějších produktů. Měl především vyplnit mezeru po léku Lipitor, který snižuje hladinu špatného cholesterolu, a jemuž patentová ochrana vyprší v letech 2010 až 2011.
Na vývoj Ttorcetrapibu Pfizer vydal asi 800 milionů dolarů. Absence tohoto produktu bude pro Pfizer znamenat v budoucnu výpadek tržeb v řadu několika miliard dolarů.
Podle analytiků tak bude muset Pfizer nyní zvýšit své akviziční úsilí, tedy investovat mnohem více na nákup firem, které mají perspektivní produkty. Může jít například o firmy jako Wyeth nebo Amgen, které disponují nabídkou vakcín a protilátek - to jsou pro Pfizer významné nové oblasti zájmu, řekl agentuře Reuters analytik Nomura Code Securities Mike Ward.
Rozhodnutí o zastavení vývoje Torcetrapibu musel Pfizer udělat v době, která je pro něj kritická. Firmě již vypršely nebo v dohledné době vyprší patenty na nejúspěšnější léky jako antidepresivum Zoloft, lék na epilepsii Neurontin nebo přípravek na vysoký tlak Norvasc. Výzkumný program Pfizeru s výdaji sedm miliard dolarů ročně přitom není schopen přijít s něčím dostatečně přínosným. To tlačí akcie firmy dolů a v létě kvůli tomu rezignoval dlouholetý výkonný šéf Hank McKinnell.