Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo původně od ledna zvýšit minimální mzdu o 3,1 procenta na 8200 korun. Letos se minimální mzda zvýšila hned ve dvou vlnách - v červenci se zvýšila ze 7570 na 7955 korun. Předtím vzrostla v lednu z loňských 7185 korun.
Zaměstnavatelé navrhovali pro rok 2007 minimální mzdu zmrazit na nynější úrovni 7955 korun. Její případné zvýšení by prý zhoršilo ekonomickou situaci především malých podniků. "Toto navýšení představuje další komplikaci ekonomických podmínek především pro menší podnikatelské subjekty," řekl v říjnu předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Důsledkem podle něj může být vynucená racionalizace, nutnost propouštění či omezování některých činností.
Stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Zdeněk Škromach stejně jako odbory naopak považovali tehdy nárůst na 8200 korun za příliš nízký. Toto zvýšení navržené MPSV bylo podle Škromacha nedostatečné - prý snižuje motivaci pracovat a posune některé rodiny do systému sociálních dávek. "Minimální nárůst by měl být o 500 až 700 korun, což odpovídá vývoji ekonomiky a hospodářskému růstu," řekl tehdy Škromach. Českomoravská konfederace odborových svazů prosazuje, aby se minimální mzda nedostávala pod 40 procent průměrné mzdy.