Tripartita: Rozsah placeného volna zaměstnanců se moc nezmění

05.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. prosince (ČTK) - Rozsah placeného volna zaměstnance v případech jako je svatba, pohřeb či doprovod rodinného příslušníka k lékaři, se podle návrhu nařízení vlády příliš nezmění. Novinářům to po jednání zástupců vlády zaměstnavatelů a odborů, tzv. tripartity, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Ostřejší reakce odborů na návrh zaměstnavatelů omezit náhrady byla na místě, dodal. S nynějším návrhem souhlasí i zástupci zaměstnavatelů.

V porovnání s dřívějším návrhem došlo ke snížení okruhu překážek, při nichž bude zaměstnavatel povinen uhradit zaměstnanci zameškanou pracovní dobu, uvedl Svaz průmyslu a dopravy (SPD). Konkrétně v případě svatby bude prý mít zaměstnanec nárok na jeden den placeného volna místo dosavadních tří dnů, u doprovodu k lékaři se zužuje okruh osob, kdy mu bude náležet náhrada mzdy.

Svaz vychází z faktu, že nový zákoník výrazně zvyšuje náklady zaměstnavatelů - jde o novou úpravu příplatků za přesčasovou práci, odvozování příplatků za práci v noci od průměrné mzdy, novou úpravu pracovní pohotovosti, doplatky mezd při převedení zaměstnance na jinou práci, novou úpravu poskytování odstupného ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Nejsložitější normou na jednání takzvané tripartity zůstala podle prezidenta Svazu dopravy Jaroslava Hanáka nařízení o započítání doby pohotovosti zaměstnance do jeho pracovní doby. "Je to tragický moment, chybí třetina kvalifikovaných řidičů. Trestněprávní odpovědnost je na podnikatelích, ale zodpovědnost je na předchozí (Paroubkově) vládě," podotkl. Doprava na příští rok je nyní technologicky zajištěná, ale podnikatelé ještě neznají předpis, dodal.

Odboráři namítají, že jde o evropskou směrnici a podnikatelé se prý na ni mohli začít připravovat již dříve. Podle SPD bude kvůli tomu u silniční dopravy chybět přes 1500 řidičů, u městské hromadné dopravy 370 řidičů a u Českých drah 600 nových pracovníků. Soukromé bezpečnostní agentury prý nebudou schopny zajistit dosavadní ostrahu, záchranná služba údajně bude potřebovat zvýšit počet lékařů na dvojnásobek.

Konkrétně u lékařských profesí, kdy dosud lékaři při výkonu pohotovosti setrvávají na pracovišti, bude tato část jejich pracovní činnosti hodnocena jako přesčas, nikoli jako pohotovost. Fond pracovní doby umožňuje jen určitý počet přesčasových hodin ročně, po dovršení tohoto limitu již lékaři sloužit pohotovost na pracovišti nebudou moci, vysvětlil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Odbory ale tvrdí, že toto není problém zákoníku práce.

Tyto změny vyplývají z nového zákoníku práce, který by měl začít platit od ledna 2006. Prosadili jej poslanci ČSSD a KSČM. Zaměstnavatelé i nynější vláda tvrdí, že zákoník obsahuje přes 80 sporných míst. Odbory ale odmítly návrh na odložení účinnosti normy na 1. duben 2007, během něhož by se v ní odstranily největší chyby. Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a desítky tisíc zaměstnavatelů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK