Původně New York zvažoval zakázat pokrmy s obsahem trans mastných kyselin od 1. července 2007, po protestech zástupců odvětví restauračního stravování však termín o rok posunul. Do konce pololetí příštího roku však budou muset provozovny přestat používat oleje se zakázanými látkami. Trans mastné kyseliny vznikají hydrogenací tuků a používají se ke ztužování rostlinných tuků, které tak mnohem déle vydrží.
Americký Federální úřad pro potraviny a léky (FDA) doporučuje Američanům omezit spotřebu trans mastných kyselin a potravinářským výrobcům přikazuje uvádět na svých produktech podíl těchto látek. U nich je zjištěno, že minimálně krátkodobě zvyšují hladinu nežádoucího cholesterolu v krvi, a tím se podílejí na ucpávání cév. Pro FDA však dosavadní výsledky studia vlivu těchto látek nejsou dostatečně průkazné na to, aby je plošně zakázal.
Trans mastné kyseliny již začaly ze svých pokrmů odstraňovat přední řetězce rychlého občerstvení jako KFC nebo Wendy's. K podobnému kroku se chystá v USA i síť McDonald's. Ta však minulý měsíc uvedla, že nové tuky s minimálním podílem trans mastných kyselin nejprve vyzkouší na evropských zákaznících.
Zákaz se nevztahuje na potraviny prodávané v obchodní síti ani na pokrmy, které restaurace servírují v originálním balení od výrobce. Podobný zákaz jako New York, i když značně mírnější, chystá i Chicago, kde se to však má týkat jen velkých restaurací.