Za rok se počet všech bankrotů snížil o 37,6 procenta z rekordních 1,783 milionu na 1,113 milionu případů, nejníže od roku 1995/96, uvedl úřad. Počet osobních bankrotů spadl o 37,9 procenta na 1,085 milionu, zatímco množství firemních případů se snížilo o 20,1 procenta na 27.333.
Loni v říjnu vstoupil v platnost zákon, který vyšel vstříc stížnostem vydavatelům kreditních karet a značně zvýšil náklady a požadavky na vyhlášení osobního bankrotu. Jednotlivcům také zpřísnil podmínky pro odpuštění dluhů. Byla to nejvýznamnější úprava amerického bankrotového zákona od roku 1978 a ve výboru Senátu se budou tento týden projednávat její dopady.
Kritici zákona tvrdí, že většina lidí žádá o bankrot ne proto, aby se zbavila dluhu a začala si půjčovat nanovo, ale kvůli ztrátě zaměstnání, rozvodu, nákladům na zdravotní péči nebo vysokým úrokovým sazbám. Tato logika by znamenala, že nyní se z roku na rok počet propuštěných, rozvedených a dalších podobných případů snížil o více než třetinu. Úrokové sazby přitom v posledních dvou letech výrazně rostly, což by také mělo teoreticky vést ke zvýšení počtu bankrotů.
Spekulativní povahu velké části osobních bankrotů, proti nimž je nový zákon namířen, dokresluje prudký nárůst přihlášek v první polovině loňského října, těsně před vstupem zákona v platnost, Tehdy se k bankrotu přihlásilo více než 600.000 lidí, to znamená více než polovina celoročního počtu.