Majitelé Setuzy navrhli narovnání

06.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. prosince (ČTK) - Majitelé potravinářské firmy Setuza, kterou nedávno poslal soud na návrh vlády do exekuce, navrhli podle podle Mladé fronty Dnes státu dohodu o narovnání. "Tato varianta jako jediná podle nás umožní podniku přežít a bude mít i nejvyšší výnos pro stát," řekl MfD Zdeněk Šmejkal, spolumajitel firmy M.L.Moran, která v Setuze vlastní téměř 91 procent.

Výhodou narovnání by podle něj také bylo, že by se zároveň ukončily všechny soudní spory. Ty vede Setuza proti státu hlavně o platnost klíčového čtyřmiliardového dluhu. Setuza ani její majitelé ho neuznávají, stát na něm však trvá a také proto dal před třemi týdny návrh na exekuci. Soud ji pak nestandardně, ještě týž den, schválil. M.L. Moran už podal stížnost na podjatost soudu a v příštích dnech chystá podat návrh na zastavení exekuce.

V narovnání by mohl podle návrhu stát od M.L.Moran získat kolem 700 milionů korun. To zhruba odpovídá částce, jakou firma nabízela v létě ve výběrovém řízení na prodej pohledávky státu, které však bylo nakonec zrušeno. Všechny další varianty, co dál se Setuzou, povedou podle dokumentu ke krachu firmy nebo k nižšímu výnosu pro stát, ale i k poškození 9000 drobných akcionářů podniku, píše MfD.

Šmejkal je přesvědčen, že Setuza vydrží fungovat ještě 'několik týdnů, nikoliv měsíců' a pak jí reálně hrozí konkurz. "Každý den se firma propadá níž a níž. Nechtějí pro nás jezdit logistické firmy a také některé obchodní řetězce si již shánějí alternativní dodavatele olejů, margarínů i pracích prášků," řekl deníku.

Setuze podle informací MfD zkrátily některé řetězce odběry olejů a másel na první pololetí 2007 až o polovinu. Problém je hlavně v případech, kdy Setuza tuky vyrábí pod značkou řetězce. Vláda přitom navrhla exekuci s tím, že je to nejekonomičtější řešení, jak se dostat ke čtyřem miliardám korun. Roli mělo i utajené bezpečnostní riziko, připomíná.

"Jednání s firmou M.L.Moran o Setuze povedeme, ale jejich návrh zatím neobsahuje nic nového," reagovala mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Šmejkal odmítá, že by výnos z exekuce firmy mohl být výhodnější než narovnání. "Je samozřejmě iluze, že by Setuza za současné situace měla hodnotu čtyř miliard. Není to ani jedna až dvě miliardy, to opravdu ne," řekl deníku. Ten poznamenává, že právě takovou částku měl v září za Setuzu zaplatit předchozímu majiteli. "V naší kupní ceně ale byla započítána budoucí hodnota firmy a nešlo pochopitelně o podnik v exekuci," namítl Šmejkal.

M.L.Moran koupil Setuzu od skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Právě jeho osoba měla zřejmě také vliv na navržení exekuce - ministři se údajně obávali, že prodej byl jen fiktivní a Setuze hrozí znehodnocení. M.L.Moran to odmítá, připomíná Mladá fronta Dnes.

Kromě dohody o narovnání přicházejí podle návrhu v úvahu prodej podniku v exekuci, bankrot, kapitalizace dluhu a veřejná soutěž na prodej dluhu, dodává.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK