Coface: Nejdynamičtějším podnikem v ČR je Svoboda TMS

07.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. prosince (ČTK) - Vítězem žebříčku Štiky českého byznysu, který třetím rokem vyhodnocuje nejdynamičtější podniky České republiky, se za rok 2006 stala pardubická společnost Svoboda TMS. Celkem se letos do žebříčku společnosti Coface Czech, který posuzuje střednědobou ekonomickou výkonnost, platební schopnost a dynamiku domácích podniků, kvalifikoval na základě hospodářských výsledků za roky 2003 až 2005 rekordní počet 10.295 firem.

Opět se také zvýšila průměrná hodnota Indexu 1000 Coface, který rozhoduje o umístění firem v soutěži. "Tato skutečnost dokládá, že dynamičnost českých firem se zřejmě i v souladu s růstem celé domácí ekonomiky v posledních letech zvyšuje," řekl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. Vítězné firmě Svoboda TMS se dokonce poprvé v historii soutěže podařilo překonat hranici 800 bodů z tisíce možných, dodal.

Svoboda TMS, která se zabývá strojní výrobou a obráběním kovů, získala vysoké bodové ohodnocení za většinu z pěti posuzovaných kritérií. Především pak za výbornou návratnost vlastního kapitálu (ROE) i aktiv (ROA), za nárůst likvidity a za snížení již beztak dobré zadluženosti. Její Index 1000 Coface tak dosáhl dohromady 821,4 bodu.

Pozici druhé nejdynamičtější firmy ČR si vybojovala se 773,6 bodu společnost Trade and Technology z Prahy, která poskytuje obchodní a technické služby související s digitálním vysíláním televizních a rozhlasových programů. Třetí příčku žebříčku pak s odstupem jedné desetiny bodu obsadila rovněž pražská společnost Alfa Classic, zaměřující se na výrobu a distribuci pracích a čisticích prostředků.

V rámci žebříčku byli poprvé vyhlášeni i vítězové v kategorii velkých podniků s ročním obratem nad jednu miliardu korun a s více než 1000 zaměstnanců. První místo v této kategorii "sumců" získala společnost Philip Morris ČR, následovaná společnostmi RWE Transgas a Robert Bosch.

Vedle vzestupu průměrné hodnoty Indexu 1000 Coface u nejlepší stovky firem z 683 bodů na 685,3 bodu je nejvýraznějším rozdílem nárůst průměrného zisku, který stoupl z 61,1 milionu Kč na 78,1 milionu korun. Z regionálního pohledu má v první stovce firem žebříčku Štiky českého byznysu 2006 nejvíce zástupců Praha, a to 25 (loni 24). Na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj s 15 podniky (loni 23), třetí místo patří Středočeskému kraji s deseti podniky (loni čtyři firmy).

Z žebříčku vyplývá, že mezi jednotlivými regiony země jsou značné rozdíly. Největší průměrný obrat a nejvyšší průměrný počet zaměstnanců mají firmy ze Středočeského kraje, nejvyšším průměrným ziskem a nejvyšší průměrnou hodnotou Indexu 1000 Coface se mohou pochlubit firmy z Prahy. Naopak nejnižší zisk i nejnižší hodnotu Indexu 1000 Coface vykazují podniky z Karlovarského kraje, nejnižší obrat mají společnosti z Královéhradeckého kraje a nejmenší co do počtu zaměstnanců jsou firmy z Prahy.

Proti loňsku se průměrná hodnota indexu 1000 Coface, počítaná za první stovku nejlepších podniků, zvýšila pouze v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a v Karlovarském kraji zůstala stejná, zatímco ve všech ostatních regionech se snížila. To kontrastuje s nárůstem průměrné hodnoty Indexu 1000 Coface pro první stovku nejdynamičtějších společností v celostátním žebříčku. Znamená to, že odstup nejlepších firem v celostátním měřítku od nejlepších firem v krajích se proti loňsku zvýšil, uvedl Laštovička.

Do žebříčku Štiky českého byznysu jsou zařazeny firmy se sídlem v ČR, jež měly v hodnoceném tříletém období obrat vyšší než milion eur (zhruba 30 milionů korun). Musely též v hodnoceném období mít alespoň jeden kladný výsledek hospodaření a prokázat schopnost dostát svým závazkům. Tato kvalifikační kritéria splnilo 10.295 firem, přičemž loni to bylo 9273 firem a v nultém ročníku 7599 firem.

Pro vlastní umístění v žebříčku je rozhodující hodnota Indexu 1000 Coface, který je počítán na základě pěti ekonomických kritérií: nárůstu obratu, ROE (poměru hospodářského výsledku po zdanění k vlastnímu kapitálu), ROA (poměru hospodářského výsledku po zdanění k celkovým aktivům), běžné likvidity a míry zadluženosti. Za každé z těchto pěti kritérií lze získat až 200 bodů, maximum tak je 1000 bodů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK