Laureát Nobelovy ceny Phelps: Evropa dusí podnikatelskou aktivitu

07.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stockholm 7. prosince (ČTK) - Evropa dusí své podnikatele a musí s tím přestat, jestliže má dlouhodobě zvýšit tempo hospodářského růstu a snížit nezaměstnanost. Řekl to dnes americký ekonom Edmund Phelps, který se stal letošním nositelem Nobelovy ceny za ekonomii.

"Evropa dělá spoustu věcí, které podnikatelům ztěžují život," řekl Phelps na tiskové konferenci ve Stockholmu, kam dorazil na akce vrcholící nedělním oficiálním předáním ceny. "Kdyby se zde řada věcí nedělala tak špatně, vedlo by to celkově k vyššímu ekonomickému výkonu, zvýšené produktivitě, vyššímu tempu růstu, přinejmenším po několik desetiletí, a k nižší nezaměstnanosti," řekl ekonom podle agentury Reuters.

Za hlavní problémy Evropy označil Phelps nadměrné státní zásahy do ekonomiky a nehostinný finanční sektor. Dalším faktorem, který se zasloužil o růst nezaměstnanosti po období dohánění USA v 50. a 60. letech, bylo vybudování "velkého a nadměrného" sociálního státu. "Stát blahobytu dává lidem sociální bohatství škrtem pera, a ti se tak díky tomu cítí najednou mnohem bohatší," řekl. To podle něho přímo vede k růstu nezaměstnanosti.

Odpovědí by však podle Phelpse nemělo být zrušení státu blahobytu, ale posílení podnikatelského ducha. "V Evropě existuje velký počet praktik a přístupů, které, kdyby se podstatně změnily, by vedly k výraznému zvýšení podnikatelské aktivity," řekl. Podnikatele například od přechodu na úspěšnější aktivity po nezdaru nějakého projektu odrazuje snaha státu udržet zaměstnanost v již nefungujících podnicích.

Phelps svou prací dokázal, že inflace a nezaměstnanost se přímo neovlivňují, a přispěl tím k ukončení politiky, která podporovala vyšší inflaci v zájmu zvýšení zaměstnanosti. Také dokázal, že vzdělání lidí a schopnost zúročit nové technologie vede dlouhodobě k poklesu nezaměstnanosti. Stát se podle něho musí soustředit na kvalitu lidského kapitálu pracovníků, nikoli na umělou ochranu existujících pracovních míst, jak to často praktikuje v Evropě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK