ÚOHS se kvůli benzinkám obrátil k NSS

08.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 8. prosince (ČTK) - Případem údajné kartelové dohody mezi českými čerpacími stanicemi se bude zabývat i Nejvyšší správní soud (NSS). Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který firmy dříve za porušení zákona opakovaně pokutoval, podal kasační stížnost na nedávný verdikt Krajského soudu v Brně. Jeho senát rozhodnutí antimonopolního úřadu včetně pokuty 313 milionů zrušil a vrátil případ zpět úřadu. ÚOHS si ale za svým verdiktem stojí a s rozsudkem nesouhlasí, řekl Filip Vrána z tiskového odboru úřadu.

Agip, ConocoPhillips, Aral, OMV, Shell a Benzinu potrestal ÚOHS za dohody o cenách benzinu Natural 95. Firmy v květnu 2001 zdražily naráz asi o korunu a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala. Vyloučily tak konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc, míní ÚOHS. Podle bývalého předsedy úřadu Josefa Bednáře byl odhadovaný zisk firem na neoprávněném růstu marže několik set milionů korun.

Kartelovou dohodu prý dokazovalo současné zvýšení cen všech pokutovaných společností. Podle nich však reakce na změny cen není ničím výjimečným. Proto se firmy proti verdiktu odvolaly. Úřad však verdikt i pokutu potvrdil. Obě rozhodnutí však následně zrušil soud. Nařídil antimonopolním úředníkům, aby správní řízení znovu otevřeli.

Zatímco ÚOHS tak bude znovu prověřovat kartelovou dohodu, NSS se bude zabývat rozsudkem nižší instance. Názor krajského soudu buď potvrdí, anebo jeho rozsudek zruší. V takovém případě by krajský senát musel rozhodnout znovu a jeho stanovisko by bylo pro ÚOHS opět závazné. Jakékoliv další rozhodnutí ÚOHS je znovu napadnutelné, nejprve u předsedy úřadu, poté znovu u krajského soudu.

Než bude případ definitivně dořešen, nemusí společnost Benzina platit svůj díl pokuty (98 mil.). Kvůli finanční situaci dostala v roce 2004 odklad. Úřad slíbil, že počká na rozhodnutí soudu. Ostatní firmy ale po druhostupňovém rozhodnutí antimonopolního úřadu zaplatily. OMV uhradil 68 milionů, Shell 65 milionů, Aral 40 milionů, ConocoPhillips 22 milionů, a Agip 20 milionů korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK