Shell má v největším současném světovém projektu těžby plynu 55 procent a je jeho provozovatelem. Podle páteční dohody mezi generálním ředitelem Shellu Jeroenem van der Veerem a šéfem Gazpromu Alexejem Millerem Shell převede zhruba poloviční část svého podílu na Gazprom a nechá si nejméně čtvrtinu, a to výměnou za některá svá aktiva v těžbě ropy a zřejmě i za hotovost.
Gazprom tuto zprávu nekomentoval a mluvčí Shellu pouze potvrdil, že zmíněná schůzka se v pátek skutečně odehrála. "Jednání bylo pozitivní, ale jeho obsah zůstává důvěrný," řekl mluvčí.
Gazprom by podle zdrojů měl nakonec získat v Sachalin-2 více než 50 procent. Části svých podílů mu totiž přepustí další partneři na projektu - japonské společnosti Mitsui & Co. a Mitsubishi. V platnosti však jinak zůstává původní dohoda s vládou z počátku 90. let, založená na sdílení příjmů vlastníků projektu se státem.
Ruské ministerstvo přírodních zdrojů a úřad pro životního prostředí v minulých měsících vyvíjely na projekt Sachalin-2 i další projekty v rukou zahraničních investorů silný tlak. Úřady obviňovaly operátory z porušování podmínek licencí, zejména u ochrany životního prostředí. Podle analytiků to však byla jen záminka k tomu, aby Moskva získala na těchto projektech výhodnější podmínky. Ruský stát na projektu Sachalin-2 žádný podíl přímo neměl a měla mu jít jen část budoucích příjmů.
Práce na projektu Sachalin-2 jsou již prakticky dokončeny. Hrozby odejmutí licence, pokut a soudních sporů však zatím brání nastartovat produkci. Sachalin-2 má produkovat stlačený zemní plyn a jeho kapacita má být 9,6 milionu tun ročně.